Retro World - Hala targowa, Świątynia kąpielowa i mapki poglądowe

Awatar użytkownika
SimDels
Komiksomaniak
Komiksomaniak
Posty: 3363
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 10:42
Lokalizacja: miasto kamienic
Origin ID: SimDels
Kontakt:

Re: Retro World - Delsowsky Manufacture ;)

Post autor: SimDels » niedziela 27 sie 2023, 20:26

@Percival159 dzięki ogromniaste <3 Właściwie chcąc nawiązać do przełomu XIX/XX wieku powinienem takich fabryczek zrobić nawet kilka więc może jeszcze coś wyklecę choć jak zawsze mam dylemat co by tu zrobić w środku a basenu przeca nie wypada :O (chociaż innym razem...hmm, to będzie spore ułatwienie ale to już nie w tym temacie ;P )
Podwórko miało być z założenia zaniedbane ,kontrastujące z fasadą (choć nie wiem czy taki kontrast to bardziej domena naszych czasów czy jednak wtedy tez tak było pomijając to, że budynek od ulicy był na ogół sam w sobie dużo bardziej ozdobny niż to co w głębi parceli.
@Alibali Rety Alicja aleś to opisała wręcz mistrzowsko-poematycznie. No fakt, epoka kontrastów ale chyba najlepiej skupiać się po prostu na plusach, tych w żadnej epoce też raczej nie brakowało. Chyba to co najbardziej fascynujące w "epoce pary" to szybkość zmian, ledwie zaczęto używać wielkich maszyn parowych do napędzania całych budynków fabrycznych i oczywiście błyskawicznie rozwinąć sieć kolei w Europie (i na świecie) by relatywnie szybko po tym testować już elektryczne oświetlenie i tramwaje a w międzyczasie masę innych nowinek, które ledwie "jeszcze wczoraj" były tylko literacka fikcją. Ludzie niemal z dnia na dzień doświadczali nowego i rysowali bardziej śmiałe wizje przyszłości niż kiedykolwiek (jak w filmie Metropolis) - takie mamy wyobrażenie ,może trochę podrasowane ,romantyczne o tej epoce ale na starych filmach i zdjęciach widać, że mimo wszystko, to naprawdę złota epoka europejskich miast i budowy fundamentu infrastruktury z której korzystamy do dziś właściwie tylko ją rozwijając i udoskonalając.
Po Twoim komentarzu pozwiedzałem sobie Żyrardów w google maps i zauważyłęm gdzieniegdzie tory kolejowe przechodzące przez miasto (nie używane fragmenty). Łódź nadal ma też odrobine takich reliktów, które przypominają o tym, że miasta bywały tez bardzo poprzecinane liniami kolejowymi (zazwyczaj jednotorowe dla nie wielkich lokomotyw i składów towarowych). W Łodzi pamiętam osobliwe długo zachowane skrzyżowanie linii kolejowej z tramwajową (mała lokomotywka z jednym wagonikiem jeździła po tej linii jeszcze w latach 90-tych dostarczając towary do wielkiego fabryczydła dziś znanego jako Manufaktura.
Może dziś tez mamy taką epokę, która kiedyś będzie obiektem wielkiego zainteresowania, w końcu spełnia nieuchronnie spełniamy wizje myślącego robota, kolonizacji kosmosu i.. czasem strach pomyśleć co jeszcze :) (w końcu zawsze tez trochę obawiamy się nowinek niezależnie od epoki w której żyjemy).

Poniżej próba stworzenia takiej trochę pomieszanej stylowo dzielnicy brytyjskiej oraz szklany ogród (palmiarnia) wybudowany z kolei nieopodal fabryki.

GLASS GARDEN czyli SZKLANY OGRÓD

GALERIA TS: https://www.ea.com/pl-pl/games/the-sims ... axis=false

Obrazek
Obrazek

Dzielnica brytyjska na filmie:



IR.Home - Starter

Bardzo luźno inspirowany przypadkowo znalezionym w sieci obrazkiem z budynkiem z irlandzkim pubem ale jest to domek mieszkalny. W oryginale bryła była podobna ale bez werandy.

Galeria: https://www.ea.com/pl-pl/games/the-sims ... axis=false

Obrazek

Wcześniej na tej samej uliczce powstał prezentowany wcześniej bliźniak oraz nieco dłuższy ciąg szeregowców inspirowanych tez odrobinkę zabudową z USA:

ENGLISH TRIO
To trzy szeregowce z których jeden jest w stanie deweloperskim, drugi umeblowany do zamieszkania a trzeci... w stanie ruiny. To pozwoliło też na względnie sensowna cene dla kogoś kto chciałby tam zamieszkać.

Galeria: https://www.ea.com/pl-pl/games/the-sims ... axis=false

Obrazek

UK Brick

Chyba wyszedł najsłabiej ,to kolejna przedostatnia na tej uliczce inspiracja krajem wyspiarzy;

Galeria TS: https://www.ea.com/pl-pl/games/the-sims ... axis=false

Obrazek

Ostatni projekt dla tej ulicy zamknął założenie i tak powstało coś na kształt dzielnicy brytyjskiej ;)
Ostatnia parcela to oczywiście rzecz dla miast brytyjskich kultowa czyli pub :)

Retro Pub

Galeria TS: https://www.ea.com/pl-pl/games/the-sims ... axis=false

Obrazek

Obrazek

I na koniec tego przydługiego posta ujęcia z tej mini-dzielniczki

Obrazek

Obrazek
Załączniki
dzielnia wiktor 2.jpg
Więcej moich chałupek i inszych rzeczy znajdziesz tu na forum oraz na SDW i BSR. Masz pytania ? Pisz śmiało :)
Dobrej zabawy!

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3513
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » poniedziałek 28 sie 2023, 10:54

Miszka, to jest miód na moje serce! Przepiękna architektura, tak odległa w czasie i tak mi bliska jednocześnie. Na zawsze sercem pozostanę z tymi pięknymi, starymi murami, chłonąc oczami, i każdą komórką skóry tę niezwykłą atmosferę! Odtwarzasz to z taką precyzją i miłością! To się czuje, i to się widzi!

Ja zaraz sobie wszystko pobiorę i ustawię, tylko proszę Miszeńka - ty już nie dodawaj mapki, tylko opisuj - ta parceala lub ta powinna być postawiona na przykład na parceli Przyjaciele w Wierzbowej. Ten zameczek zastępuje koszmarek Ćwirów. A te i te kamieniczki należy postawić na tej i tej parceli. Choć za mapkę byłabym bardzo wdzięczna. Ale wiem, że to wymaga więcej zachodu - ponumerować parcele na mapce i PONUMEROWAĆ tymi samymi numerami swoje produkcje.

Na dziś sporządziłam jedynie domek zastępując ten mdły dom tuż obok Ćwirów. Zaraz dam fotki w swoim dziale, choć nie są najlepszej jakości bo nie chciałam tworzyć nowego sejwu tylko dla fotek.


Miszka, zrobiłeś przepiękną szklaną parcelę, która natychmiast przywołuje na myśl światową wystawę, zorganizowaną za czasów królowej Wiktorii. Iluż tuzom architektury naraził się Książę Małżonek - Albert, ale zrealizował swoją wizję. Zarzucano mu bowiem, że chce wielkim budynkiem - a miał być ogromny - zepsuć kompletnie charakter i urodę Hyde Parku, na którego terenie miał powstać. Więc genialny architekt Paxton podsunął księciu Albertowi pomysł wybudowania budynku...ze szkła! Omal to nie skończyło się katastrofą - zawaleniem ścian pod naporem olbrzymiego ciężaru sufitu! (jakaż musiała być niezwykłość konstrukcji podtrzymującej ten finezyjny, szklany dach!)

Wystawa osiągnęła niebywały sukces, a jej piękno i niezwykłość (XIV wiek!) wiernie odtworzono w serialu o Królowej Wiktorii.

O historii jej powstania i dlaczego była tak niezwykła - można poczytać pod poniższym linkiem. Podziwiam też niezwykły umysł Alberta - twórcy pomysłu tej wystawy! Polecam gorąco!


https://www.smartage.pl/pierwsza-wystawa-swiatowa/


Obrazek




https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_Wystawa


Obrazek

Frisska
Felietonista
Posty: 102
Rejestracja: czwartek 17 lis 2022, 15:51

Post autor: Frisska » wtorek 29 sie 2023, 11:14

Kurczę, kiedy ja to wszystko obejrzę, skoro Dels zasuwa z tymi projektami... A ja ledwo zaglądam na Simtopię, bo morduję się z jednym modernem miesiącami. :D

Ech, zbieram szczękę, no. Tyle powiem. Jak widzę Twoje budowle, to mam wrażenie, że Ty w ogóle posiadasz jakieś inne Simsy, wszystko wygląda jak prawdziwe. Nawiasem, chylę czoła przed wiedzą Twoją i @Alibali o architekturze (i nie tylko). Chyba sobie wyszukam ten Powrót do Brideshead, swoją drogą. ;)

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3513
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » wtorek 29 sie 2023, 11:42

@Frisska Frissko - każde z nas jest amatorem innego "gatunku jablek" - czyli każde z nas na tym forum ma swoją niszę w Simach, i przywiązanie do konkretnego stylu czy epoki.
Jeśli zapytałabyś mnie o twórców modernizmu to bąknęłabym może ze dwa zdania. Ale dziękuję ci dobra kobieto za miłe słowo i taką niespodziewaną oceną moich możliwości:)

Nie dalej jak wczoraj przywołałam ciebie w rozmowie z Marvi - i proszę - chyba policzki cię piekły, albo czkawka złapała, co jest widomym i niechybnie godnym zaufania ludowym objawem obgadywania :P bo sobie o naszym cichutkim miejscu przypomniałaś!
Ostatnio zmieniony wtorek 29 sie 2023, 21:56 przez Alibali, łącznie zmieniany 1 raz.

Frisska
Felietonista
Posty: 102
Rejestracja: czwartek 17 lis 2022, 15:51

Post autor: Frisska » wtorek 29 sie 2023, 18:54

Alibali pisze:
wtorek 29 sie 2023, 11:42
Nie dalej jak wczoraj przywołałam ciebie w rozmowie z Marvi - i proszę - chyba policzki cię piekły, albo czkawka złapała, co jest widomym i niechybnie godnym zaufania ludowym objawem obgadywania :P bo sobie o naszym cichutkim miejscu przypomniałaś!
Czkawki niet, policzków też nie, ale swędziały mnie łydki, liczy się? :> Tak czy owak, widocznie mnie wywołałyście! :38-face-stuck-out-tongue:

Właśnie odkurzam kącik, więc o ceckach u mnie, nie zostawiajmy Delsowi paproszków. ;)[/quote]

Awatar użytkownika
SimDels
Komiksomaniak
Komiksomaniak
Posty: 3363
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 10:42
Lokalizacja: miasto kamienic
Origin ID: SimDels
Kontakt:

Post autor: SimDels » niedziela 08 paź 2023, 17:56

W ramach ostatnich udanych prób łączenia sklepu i parceli mieszkalnej poczyniłem kilka nowych rzeczy, dwie pierwsze to kamieniczki ze sklepem rybnym (można w nim sprzedawać także inne rzeczy). Druga to małe wyzwanie które sobie zrobiłem czyli starter będący także domem mieszkalnym ze sklepikiem i tym razem jest to nieduża księgarnia. na piętrze nad nią lokator może pisać księgi, którymi zapełni półki sklepu :)

Tu mały samouczek gdyby ktoś chciał się dowiedzieć jak zrobić własny sklep na parceli mieszkalnej: viewtopic.php?f=114&t=3980

Sklep Rybny w kamienicy

Galeria: https://www.ea.com/pl-pl/games/the-sims ... F00DA996BF

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Starter z księgarnią dla początkującego przedsiębiorczego pismaka ;)

Galeria: https://www.ea.com/pl-pl/games/the-sims ... 021BF33893

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Więcej moich chałupek i inszych rzeczy znajdziesz tu na forum oraz na SDW i BSR. Masz pytania ? Pisz śmiało :)
Dobrej zabawy!

Awatar użytkownika
Percival159
Naczelny
Posty: 570
Rejestracja: piątek 11 cze 2021, 12:06
Origin ID: Percival159

Post autor: Percival159 » poniedziałek 09 paź 2023, 08:24

Genialny pomysł z łukami zamiast drzwi, albowiem wstawienie stolika sprzedażowego do wewnątrz i zrobienie sklepu w mieszkaniu, nadaje całości charakteru. :) Bardzo ładna kamienica, aż się prosi by postawić ją sobie na jakimś miejskim ryneczku lub na którejś z dobiegających do niego uliczek. I aż żal, że otoczenia w czwórce nie są edytowalne. Starter świetny! Fajny pomysł z połączeniem stolika sprzedażowego z biurkiem albo stolikami nocnymi/szafkami. Zawsze się zastanawiałam czy po takim zmiksowaniu mebelków - stolik będzie działał. Ale jak widać hula i to nieźle. Świetne prace! :a_bravo: :a_bravo: :a_bravo:
"Ukarani czy bezkarni –
Ciemność im na nerwach gra.
Bezimienni, legendarni –
Omawiają przyjście dnia".
(J. Kaczmarski)

Awatar użytkownika
SimDels
Komiksomaniak
Komiksomaniak
Posty: 3363
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 10:42
Lokalizacja: miasto kamienic
Origin ID: SimDels
Kontakt:

Post autor: SimDels » sobota 14 paź 2023, 14:20

Dzięki wielkie Perci :)

Kontynuujemy podróż przez świat sprzed ponad stu lat i lądujemy w Pizzerii :)
To pokłosie eksperymentowania z nowym dlc. Tu klienci wchodzą grzecznie przez drzwi, nie trzeba było stosować łuku choć charakterystyczny narożnik z kopuła jest pozostałością eksperymentowania z funkcjonowaniem parceli jako pół komercyjnej i poł mieszkalnej.

Pizzeria w domu mieszkalnym.

Galeria: https://www.ea.com/pl-pl/games/the-sims ... 0801AE366D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejna rzecz powstała tuz przed eksperymentami sklepowo-mieszkalnymi więc jest to już parcela stricte publiczna ale tez ma pewien eksperyment czyli aptekę ,w której może się pojawić sprzedawca (trzeba sobie wywołać taką opcje klikając na stół ale możliwe, że po dłuższym czasie sprzedawca pojawi się także bez ingerencji).
Obok apteki jest tu biblioteka w oddzielnym budynku oraz mieszkania czyli w praktyce noclegi za free nad apteką.

Apteka i Biblioteka :)

Galeria: https://www.ea.com/pl-pl/games/the-sims ... axis=false
Opcjonalny Zip jest tu: https://simsdelsworld.blogspot.com/2023 ... .html#more

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Więcej moich chałupek i inszych rzeczy znajdziesz tu na forum oraz na SDW i BSR. Masz pytania ? Pisz śmiało :)
Dobrej zabawy!

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3513
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » niedziela 15 paź 2023, 15:45

Misiaku, śliczności jak zawsze! Tym razem zdumiałam się prostym pomysłem na wykonanie przypór w tym gotyckim kościółku. Ale na pewno nikt na to nie wpadł wcześniej, bo pierwszy raz widzę taki patent! Masz Miśku i wyobraźnię, i wielki talent.
Mało dziś napiszę, bo stan ducha i ciała nie pozwala mi ani na większą elokwencję, ani siedzenie na czterech literach przed monitorem. Jak już będę miałą trochę więcej siły to pobiorę wszystko i oblukam dokładniej.

Awatar użytkownika
bobas52
Mistrz Humoru
Mistrz Humoru
Posty: 1799
Rejestracja: piątek 06 kwie 2018, 19:12
Lokalizacja: Gliwice
Origin ID: bobas52

Post autor: bobas52 » wtorek 17 paź 2023, 10:38

Oba projekty cechuje wspólny mianownik - stylowość oraz piękno architektury.
Biel elewacji uwypukla wszystkie mistrzowskie ozdobniki. Nawet postarałeś się o super aranżacje wnętrz . :a_bravo: :a_bravo: :a_bravo:

Awatar użytkownika
SimDels
Komiksomaniak
Komiksomaniak
Posty: 3363
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 10:42
Lokalizacja: miasto kamienic
Origin ID: SimDels
Kontakt:

Post autor: SimDels » sobota 21 paź 2023, 00:36

Dzięki ogromne @Alibali ,w sumie to Ty dałaś mi kiedyś impuls do trzymania się (względnego) takiej epoki i tym samym pomysł na cały temat i docelowo już teraz chyba kilka przebudowanych otoczeń (ukończona Wierzbowa, prawie ukończona Promenada magnolii ,rozgrzebane New Crest i Oaza w stanie widocznym na ostatnim foto poniżej :)
@@bobas52 dzięki serdeczne, od zawsze jakos łatwiej przychodzi mi tworzenie wnętrz publicznych od mieszkalnych, może to wynika z powtarzalności przy tych ostatnich więc może i cos względnie wyszło :) :91-ghost:

Kochani , Oaza w tym kilkumiastowym projekcie będzie miastem bardziej amerykańskim. Stało się ono moim polem eksperymentalnym do tworzenia wieżowców retro. Oczywiście wieżowce mają windy (działające jeśli posiadamy pakiet magiczny). Jak wspomniałem wcześniej, moda w świecie Sims działa tak, że można na nią wpływać poprzez stroje na manekinach sklepowych i stąd zauważam coraz więcej postaci grzecznie ubranych w kapelusze i wdzianka choćby odrobine pasujące do przełomu XIX i XX wieku. Oznacza to, że na finalnym zapisie chyba spora cześć ludzików będzie nam pomykać w stosownych wdziankach acz kwiatków na sto procent oczywiście się nie ustrzeżemy.

Dwa poprzednie "drapacze" znalazły się juz chyba zarówno tu jak i w temacie z wieżowcami a tu dziś pozostawię najnowszy wysoki budynek. Tym razem jest to biurowiec prasowy czyli domyślnie wieżowiec z redakcjami SIm Times, Simyorker i inną wpływową prasą ;)
Tym razem celowo dałem niższe ściany tak by budynek był nieco niższy od poprzednich dwóch (zróżnicowanie wysokości wygląda zdecydowanie lepiej niż brak tego zróżnicowania).

Wieżowiec Prasowy

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

https://blogger.googleusercontent.com/i ... 0/pot5.jpg
Więcej moich chałupek i inszych rzeczy znajdziesz tu na forum oraz na SDW i BSR. Masz pytania ? Pisz śmiało :)
Dobrej zabawy!

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3513
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » sobota 21 paź 2023, 12:41

Delsiku, jak będę mogła trochę dłużej posiedzieć na 4 literach to skrobnę recenzyję co się zowie - dziś tylko sygnalizuję, że zerknęłam na te fotki jako zapowiedź wielkich wzruszeń i smaczków - jak to zwykle u ciebie. I jestem zachwycona! Czuje się ten klimat i urok miasta, które choć zabytkowe - tętni jak najbardziej współczesnym życiem!

Awatar użytkownika
Percival159
Naczelny
Posty: 570
Rejestracja: piątek 11 cze 2021, 12:06
Origin ID: Percival159

Post autor: Percival159 » wtorek 24 paź 2023, 13:19

Wszystkie budynki i ich wnętrza - cudne i mistrzowsko wykonane. Ale... ale... to właśnie apteka powaliła mnie na kolana! To ten klimat, który lubię, po starodawnemu, ale czysto, świeżo i jakby prosto spod kielni! :) Pizzeria też się prezentuje fajnie, taki pub, gdzie można wpaść na kufelek soku i dobrze zjeść. Za to wieżowiec prasowy kojarzy mi się z budynkiem simsowej redakcji telewizyjnej, stworzonym tylko po to, by Vitalij miał gdzie rozwijać swoją kariery, najpierw social media, potem aktorską. Oczywiście ten "rozwój" to z przymrużeniem oka, ale pewne niezbędne umiejętności można było tam rozwijać oraz zdobywać fanów. :) Twoje prace obejrzę w grze, jak tylko nieco zawikłane drogi skierują mnie w stronę platformy EA, :)
"Ukarani czy bezkarni –
Ciemność im na nerwach gra.
Bezimienni, legendarni –
Omawiają przyjście dnia".
(J. Kaczmarski)

Awatar użytkownika
SimDels
Komiksomaniak
Komiksomaniak
Posty: 3363
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 10:42
Lokalizacja: miasto kamienic
Origin ID: SimDels
Kontakt:

Post autor: SimDels » niedziela 19 lis 2023, 00:37

@Alibali Ogromne dzięki Alicja ,to miało być jedno miasto, potem za sprawa Bobi zabrałem się za promenadę az w końcu uznałem, za Twoja podpowiedzią, że warto włączyć wieżowce (a te z kolei jakoś pasują mi najbardziej do Oazy) i finalnie teraz szukając dobrego miejsca powoli działam w Newcrest. na tym chyba już zakończę ale generalnie zrobił się z tego cztero-miejski projekt i zastanawiam się czy jak to skończę to nie będziemy już przypadkiem ekscytować się pierwszymi gameplayami z The Sims 5 :D A tak na serio to chciałbym to jednak skończyć i domknac jak najszybciej więc raczej premiery TS5 nie doczekam z tym :)
@Percival159 Dzięki ogromne Perci, naturalne jest zrobienie sobie przerwy z ta sympatyczną (acz czasem wiadomo-nudnawą) grą ale bardzo cieszę się że moje wypociny mogą ci się przydać w grze :) W dzieciństwie pamiętam kilka takich fajnych starych aptek ,dziś kojarzę ledwie dwie i takie wnętrza mają niezły klimat, trochę dosłownie przenoszą w czasie. Chciałbym coś z tego oddać w grze mimo mojego nielubienia i nieumienia do meblowania (właściwie chyba znośniej wychodzą mi kombinacje z parcelami publicznymi niż mieszkalnymi bo może to po prostu bardziej sprawa chęci) :)

Dziś coś co planowałem od dawna; bo skoro w Sims 4 doszła nam wraz z dodatkiem Eko genialna funkcja czyli parcela społeczna na której simy npc same zatrudniają się min na postawionych przez nas na parceli stoiskach handlowych czy też obsługują instrumenty, budki z jedzeniem itd... to naturalne wydało mi się zrobienie testowo po prostu hali targowej.
Targowisko przykryte jednym dachem to wynalazek co najmniej średniowieczny (Sukiennice, dawny charakter ratusza w Toruniu itd. podobnie w wielu innych miastach zaczęło się od połączenia ratusza z funkcja handlowa lub umiejscowienia obu budynków na rynku oddzielnie jak w Krakowie) ale rozpowszechniony i udoskonalony chyba dopiero w naszej epoce pary czyli w XIX i XX wieku. Najpierw przodował w tym Paryż unowocześniający się nieco "na siłę" i kosztem wyburzania swojej dawnej zabudowy. Postanowiono wtedy, że targi mają być zadaszone i eleganckie co wpisywałoby je w wizje nowego Paryża. Wspaniałe przykłady krytych hal targowych u nas to hala we Wrocławiu (nie pamiętam nazwy, może Ali podpowie) oraz Hala Targowa Kupców Dominikańskich w Gdańsku. Takie hale choć z reguły trochę skromniejsze znajdziemy też w Bydgoszczy, Łodzi (obecnie średnio znana mieszkańcom galeria sztuki), Warszawie (słynna Hala Mirowska to nie jedyny przykład w mieście choć ta jest chyba najbardziej efektowna), Jarosławiu (podpowiedział mi to wujek Google bo to raczej mało znany przykład a szkoda) ,Piotrkowie Trybunalskim (chyba największa i najefektowniejsza przedwojenna hala w centrum Polski, której budowa w 1924r. kosztowała 100 tys. dolarów czyli jak na owe czasy sporo) i pewnie paru innych miastach choć nie ma tych hal ogólnie za wiele (większość wyburzono ,czasem unowocześniono ,pozostałe nie przetrwały wojen).
Efektownym przykładem była też hala w Chorzowie ,ponoć w stanie agonalnym oczekuje na rewitalizację (ale jeśli to już nie aktualne info to może ktoś mnie poprawi).
Poniżej wrocławskie świetnie zachowane cudo, prawdopodobnie największa z tego typu hal a bynajmniej najbardziej monumentalna (także ciekawa i potężna jest konstrukcja wewnątrz).

Obrazek

Nie zanudzając dalej przechodzimy do hali dla simowego projektu retro :)
Jak zwykle wolałem się jedynie lekko inspirować zamiast odtwarzać więc pewnie dałoby się dodać więcej detalu ale potraktowałem to także jako test na "samodziałanie".
Okazuje się, że faktycznie taki targ działa w najlepsze, sprzedawcy najpierw obsługują stoiska handlowe a potem z czasem otwierają się także budki z jedzeniem lub innymi rzeczami więc faktycznie targ żyje ale by ożył w pełni musiałem poczekać ok dobę simową bo na początku miałem budki zamknięte. Możliwe, że gra daje jakieś ograniczenie bo maksymalnie otworzyły mi się trzy stoiska i trzy budki ale to i tak już daje niezłe wrażenie sporego ruchu i symulacji takiej targowiska (jak na simowe realia).
Co ciekawe nie od razu ale z czasem moja testowa simka zyskała możliwość sprzedawania na jednym ze stoisk więc brak takiej możliwości dla odwiedzającego też jest tymczasowy (jeszcze dokładniej tego nie zbadałem) no i oczywiście kupować bez trudu możemy.
W ostatniej chwili dostawiłem tam też konkursowe stanowiska z dodatku wiejskiego, nie wiem czy pojawią się tam ludziki z dyniami lub innym płodem rolnym ale najpewniej to też powinno działać (po dłuższym czasie bo w ciągu tego samego dnia nie działało).

Hala Targowa

W simowej galerii: https://www.ea.com/pl-pl/games/the-sims ... axis=false

I w zip jest tu: https://simsdelsworld.blogspot.com/2023 ... -hall.html



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec stara widokówka ;)

Obrazek

Przy okazji dodam, że projekt jest już prawie na finiszua przynajmniej jest szansa na ukończenie go do końca roku, docelowo obejmie przebudowę czterech miast :)
Więcej moich chałupek i inszych rzeczy znajdziesz tu na forum oraz na SDW i BSR. Masz pytania ? Pisz śmiało :)
Dobrej zabawy!

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3513
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » niedziela 19 lis 2023, 16:31

Ranyyyy Miszka @SimDels - jak ty to robisz????
Czego się nie tkniesz, to mistrzostwo świata! Postawiłeś przecudne miejsce handlowe skupiające wszystkie możliwe funkcje. (I cudnie, nostalgicznie i retro mi się porobiło! Piękny prezent na odchodne! Znaczy moje wybycie do szpitala).


Przy okazji dziękuję pięknie za starą fotkę wrocławskiej HALI TARGOWEJ - jaka gapa ze mnie - zorientowałam się dopiero gdy wysłałam ten post! Stukrotnie przepraszam za ślepotę :P

Twoja Hala to prawdziwe mistrzostwo simowego budownictwa zabytkowego! A takim dinozaurom jak ja - łzę z oka to cudo wycisnęło, szczególnie, (iż jak myślę ) wzorowałeś się na tej wrocławskiej!

I przeszklone wielkie okna, i sklepienie z betonowym ożebrowaniem, i nawiązujące do gotyku i renesansu wieże zegarowe. W "mojej" - wrocławskiej hali targowej dwóch wież od frontu nie ma, jest tylko jedna, ale prawdziwa czerwona cegła nawiązuje do tych średniowiecznych i renesansowych hal, choć budowa tej hali przypadła na początek XX wieku - ok 1905 - 1908). Jedyna różnica - u ciebie jest na dole elegancko, przetrzennie, a we Wrocławiu czy Lublinie - napchane stoisk do bólu!


Obrazek



Obrazek


Przy okazji znalazłam fantastyczny artykuł o tej hali - w zakładce historia można pooglądać niezwykłe zdjęcia konstrukcji wewnętrznej.


https://hala-targowa.pl/historia.html


Nie umniejszając niczego współczesnemu społeczeństwu, wychowanemu już jedynie na centrach handlowych (dumnie i szumnie nazywanych Galeriami, co w nazewnictwie przysługiwało jedynie Galeriom Sztuki - tym dzisiejszym galeriom po prostu brakuje DUSZY! Żal mi tego świata, który odszedł w zapomnienie, przestawiając się w budownictwie handlowym na zupełnie inne tory!
Próbują nadrobić ten brak różnymi udziwnieniami, zaskoczyć np akwarium wysokim na jedno piętro z egzotycznymi rybami (Galeria Arkady we Wrocławiu),


Obrazek


skaczącymi fontannami - wtedy czymś zupełnie nowym - w jednej z pierwszych galerii we Wrocku - Galerii Dominikańskiej,


Obrazek


Obrazek


czy nawet rzeką, a raczej jej imitacją przepływającą przez galerię Magnolia - też we Wrocku. Nie wiem zresztą czy jeszcze ta rzeka tam jest, bo daaawno nie byłam, ale w Galerii Arkady rekina już nie ma, bo wziął i urósł, i się nie mieścił - takie zwierzę jednak potrzebuje czegoś więcej niż jednopiętrowego akwarium. Ale nie martwcie się - nie został przerobiony na kotlety - wywieziono go do London Aquarium.


Znalazłam fotkę - rzeczka na niej jest (w Centrum Handlowym Park Magnolia jak dumnie brzmi pełna nazwa) - ale zaś - znowu nie wiem, kiedy ta fotka była zrobiona :a_grin3:


Obrazek


Hala we Wrocławiu, o której zapewne myślałeś tworząc własną wersję ( bo stare zdjęcie tej wrocławskiej hali przytoczyłeś na początku swojego posta) - to po prostu najzwyczajniej - Hala Targowa przy placu Biskupa Nankiera.

Otacza ją taka zabudowa Miszka, że twoje średniowieczne serce fiknęłoby kozła i padło plackiem! Ale nie miejsce na to, by te wszystkie zabytki tu wyliczać i zaśmiecać wątek!

Bo inna wrocławska hala - Hala Ludowa obecnie nazwana Halą Stulecia - to zupełnie inny twór - i z innej epoki! Byłam tam wielokrotnie na wielkich masowych imprezach muzycznych. I też jest oszałamiającym sukcesem techniki budowlanej tamtych czasów! A otacza ją przecudny park przechodzący powolutku w wielki Park Południowy ze słynny Ogrodem Japońskim. Półkolisty akwen otacza słynna Pergola, która latem obwieszona cudnymi pnączami, glownie różami - jest ulubionym miejscem pamiątkowych fotek dla świeżo poślubionych par. I rodzinnych spacerów.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Jeszcze raz Michale - wielkie dzięki za tak cudną pracę.

(Czy dobrze rozumiem, że postawić ją należy w Newcrest?)

Awatar użytkownika
SimDels
Komiksomaniak
Komiksomaniak
Posty: 3363
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 10:42
Lokalizacja: miasto kamienic
Origin ID: SimDels
Kontakt:

Post autor: SimDels » niedziela 19 lis 2023, 18:40

@Alibali dzięki ogromne Ali także za podróż do świata galerii także tych współczesnych i trzymam mooocno kciuki choć wiemy ,że niebawem wrócisz tu cało i zdrowo :) :hearts/green-heart:
Faktycznie z zewnątrz bardziej galeria we Wrocławiu mnie zainspirowała wewnątrz bardziej ta z Gdańska (osobliwością tej ostatniej są wyeksponowane pod szklaną posadzką okryte fundamenty zabudowań średniowiecznych istniejących tu wcześniej) choć ogólnie to bardziej moja wariacja tylko inspirowana tymi obiektami.
Sztuczną rzekę a właściwie sztuczny kanał wewnątrz budynku poprowadzony nad prawdziwa rzeką przepływająca niżej pod galerią ma tez galeria w Gdańsku. Ciekawe skąd ta nazwa (galeria) w odniesieniu do przestrzeni handlowej i kiedy użyto jej pierwszy raz w taki sposób.
Poniżej dodam mapki czterech miast, obrazki czarnobiałe w ramkach czerwonych to projekty niedokończone. Najwięcej zostało mi w Oazie a najmniej w Zatoczce. Na Newcrest mam praktycznie gotowe pomysły więc raczej szybko to zabuduję (chyba) :)
Załączniki
retro zatoczka.jpg
retro promenada.jpg
retro oaza.jpg
retro newcrest.jpg
Więcej moich chałupek i inszych rzeczy znajdziesz tu na forum oraz na SDW i BSR. Masz pytania ? Pisz śmiało :)
Dobrej zabawy!

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3513
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » niedziela 19 lis 2023, 19:07

Miszka - napisałam ci w galerii - ty po prostu czytasz w moich myślach!. Siedząc w tej galerii próbuję ogarnąć, gdzie co postawić. Wracam więc na forum, by podejrzeć, gdzie co przypasować - i oczom nie wierzę - są mapki!

Miszka, jak na moje możliwości, to ty jesteś za szybki! Pomijam już to, że w obecnej chwili nawet z żółwiem chyba nie miałabym szans! Ale gdy już myślę, że nadrobiłam zaległości i odwiedziłam zarówno kąciki jak i galerię u ciebie i jestem na bieżąco - to okazuje się, że jestem daleko w tyle!

I przy tym masz absorbującą pracę, i piesę na głowie. I nie wiem, co jeszcze...

To ja zakrywam już łapkami usta i uszy - jak te słynne małpki, jeno oczy zostawiam, żeby obejrzeć w milczeniu pełnym uszanowania wszystkie te cudne prace.

Aaa- i jeszcze kolejny przykład twoich paranormalnych zdolności -
no dobra - myślę sobie - Wierzbowa cała zabudowana... Wszystko sobie zaraz ładnie poustawiam, ale... Szkoda stracić budyneczek z panną Marple i jej szydełkującym siostrzeńcem :(
- i jak na zawołanie - przyglądam się dokładniej - a tu w Wierzbowej akurat TO miejsce jest wolne!

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3513
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » poniedziałek 20 lis 2023, 22:16

Miszka ja cię normalnie uduszę! Usiadłam sobie z zamiarem pogrania i oderwania od trudów rzeczywistości. Miałam na to może dwie godziny, bo... No!

I ja te dwie godziny poświęciłam na szukanie, porównywanie GDZIE CO STOI! Ani na mapce nie widać, bo niektóre domy są odwrócone tyłem i nie widać fasady, a na zdjęciach w galerii są zwrócone do widza fasadą. Ale nie ma nazw na mapce - tu stoi Posen, a tam Francuska knajpka! Umęczyłam się, ledwie uparcelowałam dzielnicę z kościołem i resztą - po kilka razy wyburzając posesje, bo nie tu postawiłam. Najgorzej mi idzie z tą częścią gdzie mieszkają Pancakesowie bo domki widać od tyłu! I nie wiem gdzie co stoi - czy tu, czy jeszcze niżej - tam gdzie jest dzielnica handlowa.
Zrób proszę fotkę całego rzędu domków w jednym i drugim przypadku numerując zdjęćie domku - zrobione od frontu, i miejsce gdzie mam co postawić. Bo inaczej nie zejdę z tego padołu jak liczyłam - przez porządną operację tylko z powodu zawału!

( i właśnie dostałam zakaz dalszego siedzena i marznięcia i odmaszerowania w bety! Wszystko przez ciebie! :P )

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3513
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » wtorek 21 lis 2023, 05:32

Żartuję Delsiku. Mam nadzieję, że się nie obraziłeś...

Ale serio- musisz mi palcem na mapce wytknąć i pokazać, gdzie co postawić. Wszystko jest prześliczne. Nie narzekaj, że ty nie umiesz w meblowanie! Część już oblukałam, czemu dałam wyraz w galerii. Najczęstszym odruchem przy zwiedzaniu parcel jest wytrzeszcz.. I pełen zachwyt, choć czasami też roześmieję się w głos, widząc te malowniczo zrujnowane wnętrza.
_Nieźleście nas urządziły, siostry! - chciałoby się rzec w pierwszej chwili, ale przecież Delsu to nie dziewczyna :)
Ale te malownicze pajęczynki Delsiku to wypisz wymaluj stan obecny mojego domku, nie tkniętego ścierką do kurzu od pół roku bez mała... WIęc znowu mogłabym rzec - czary jakie czy cóś, skąd Delsu wiedział :P

Awatar użytkownika
SimDels
Komiksomaniak
Komiksomaniak
Posty: 3363
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 10:42
Lokalizacja: miasto kamienic
Origin ID: SimDels
Kontakt:

Post autor: SimDels » wtorek 21 lis 2023, 19:17

@Alibali Obiecankuje ,że cos wymyśle Ali z tym szczegółowym pokazaniem parceli, ja po prostu jestem szczerze zaskoczony, że komuś 9Tobie) chce się naprawdę to wszystko odtwarzać w grze i to zresztą jest strasznie miłe bo mam poczucie, że nie tworze sam dla siebie :) Tym chętniej spróbuje to jakoś zwizualizować a jeśli chcesz to podeślę ci moje jeszcze niedokończone rzeczy w formie zapisu gry po prostu a że ruinki i pajęczynki no cóż :D są dwa powody, znam to trochę z autopsji mając za rodzinne miasto rekordowo duży ocean kamienic w Polsce (siła rzeczy przy tej ilości zawsze nie do końca wyremontowany mówiąc delikatnie) no a drugi powód to możliwość pobawienia się trochę inaczej niż w "typowe" meblowanie :)

Na razie póki co tylko wyrywek Newcrest w przybliżeniu z kolejna rzeczą, która udostepniłem chyba trochę pośpiesznie a w najbliższym czasie postaram się wstawić obrazki opisujące gdzie co i jak (dotychczas postawiono).

Łaźnia miejska

Budynek może nie do końca kojarzy się z łaźnią ale zaczęło się od próby zrobienia świątyni inspirowanej m.in. delikatnie bryłą znanego łódzkiego kościoła ale ostatecznie pomyślałem, że
kościół w projekcie już jest (oczywiście wiadomo, że może być ich więcej bo często dominowały one nadal nad miastami z czasów Belle Epoque ale ostatecznie brakowało mi po prostu pływalni więc połączyłem basen z funkcjami spa w tej bryle tworząc taka dziwną hybrydę :) (nie wczytywałem się w Google jak wyglądały "zakłady kąpielowe" w czasach kiedy wanienka w mieszkaniu była luksusem ale na pewno cześć z nich była w dość reprezentacyjnych budynkach (jak np. zachowany budynek w Zgierzu) choć może nie koniecznie tak monumentalnych.
"Świątynia kąpielowa" (bo tak to sobie wesoło nazywam w myślach) została oddana trochę przedwcześnie bo planowałem jeszcze baseny "termalne" w podziemiach ale ostatecznie uznałem, że zrobię jeszcze inna parcele o podobnej funkcji (może tym razem jako oficjalnie basen a nie SPA choć pewnie tez z tymi krzesełkami i stołami do masażu ,które w końcu mogą spokojnie działać na parcelach o różnym przeznaczeniu) bo kto bogatemu zabroni :D

Galeria: https://www.ea.com/pl-pl/games/the-sims ... 58F8E7733C

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Załączniki
b0.jpg
Więcej moich chałupek i inszych rzeczy znajdziesz tu na forum oraz na SDW i BSR. Masz pytania ? Pisz śmiało :)
Dobrej zabawy!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaginiony Świat Delsa”