Kryształowe Cudeńka - akcesoria

Pytania i ciekawostki z gry The Sims 4
Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3512
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Kryształowe Cudeńka - akcesoria

Post autor: Alibali » piątek 01 mar 2024, 15:39

Bez specjalnych fanfar, prawie po cichu i niejako mimochodem :a_click: EA wypuściła dość ciekawe - moim zdaniem - akcesoria. Wnoszą sporo nowego do rozgrywki, a szczególnie tych maniakalnie zbierających w grze wszystko, co tylko jest do zbierania.
Ubolewałam jakiś czas temu, że dawno nie pojawiły się żadne nowe kolekcje, i nie poszerzono do tej pory kolekcji roślin o te, które już od dawna są w grze, nie naprawiono kolekcji pierwiastków (tablica do ich umieszczania nie ma wystarczającej ilości slotów) - a tu masz - znienacka doszły narzędzia do obróbki kryształów, nowe stanowiska tworzenia, nawet nowe kryształy! Wraz z możliwością szlifowania ich na różne sposoby pojawiła się także możliwość tworzenia własnych, wieloelementowych kolekcji biżuterii!

gra1.jpg



Tym razem EA nieco bardziej się postarała, i mamy sporo nowości w CAS


cas1.jpg


cas2.jpg


cas3.jpg


cas4.jpg


cas5.jpg


cas6.jpg

Poniższy pierścionek powstał we współpracy twórców z Simomaniaczką Arethabee, w ramach której został stworzony zestaw biżuterii. Zawiera takie elementy jak naszyjnik, kolczyki i prezentowany już pierścionek. Jak informuje oficjalna strona gry, projekty Arethabee są subtelne i wyrafinowane, co stanowi doskonały dodatek do przepełnionego błyskotkami pakietu.

cas7.jpg
Ostatnio zmieniony piątek 08 mar 2024, 21:46 przez Alibali, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3512
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » piątek 01 mar 2024, 15:49

Dział budowlany poszerzył się o kilka całkiem udanych szafek na oszlifowane precjoza, warsztat jubilerski oraz dużo ozdób, tzw cluttesów do podkreślenia charakteru pomieszczenia zbieracza - różne witrynki, gablotki, gotowe wyroby do wyeksponowania w pomieszczeniu. Mamy też jedną nową tapetkę i kompatybilne wzorniczo dwa dywany, kanapę czy krzesełko do biurka.

bud1.jpg


bud2.jpg


bud3.jpg

Kolekcjonowanie nie będzie już celem samym w sobie. Poprzez zebrane, oszlifowane i naładowane energią kryształy Sim może uzyskać wymierne korzyści, gdyż niektóre z kryształów mają od teraz specjalne właściwości


Obrazek



Jak wiemy - doszły nowe kryształy - jadeit, bursztyn i kamień księżycowy, mamy więc łącznie z dotychczasowymi - 27 mniejszych i większych kryształów.
Można je będzie oszlifować na różne sposoby, a także naładować energią, co przynieść ma wymierne korzyści dla Sima i jego otoczenia. Kryształy możemy zbierać w terenie, w ukrytych miejscach, wyłowić podczas wędkowania, albo zerwać z kryształowego drzewa.

drz.jpg

Turkus (komunikacja, poszukiwanie prawdy) – zwiększone zdobywanie umiejętności i charyzmy

Ametyst (relaks, wewnętrzny spokój) – zwiększa szybkość regeneracji energii Simów o 1.25x w trakcie snu

Hematyt (skupienie, życie) – zapewni Simom nieśmiertelność

Rubin (pasja, odwaga) – szybsze usuwanie zawstydzonych nastrójników oraz brak negatywnych skutków bara-bara

Szafir (mądrość, intuicja i przejrzystość) – 1.5x szybsze zdobywanie umiejętności logiki

Jadeit (szczęście, obfitość i ochrona) – zwiększa szans znalezienia innych kryształów w grze

Kamień księżycowy (kreatywność, balans) – dzięki niemu znudzony nastrój spadnie 10x szybciej, furia Wilkołaków zaniknie 2x szybciej, Czarodzieje będą mieć 0 szansę niepowodzenia jeśli nie są naładowani oraz 0,5 szansy gdy są naładowani. Kamień wpłynie także na właściwości wampirów!

Bursztyn (jasna energia) – przyniesie słoneczną pogodę i pozytywne nastawienie


Być może pozostałe kryształy będą również miały jakieś ukryte właściwości, ale dowiemy się o tym niebawem od graczy :)

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3512
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » piątek 01 mar 2024, 19:21

Kryształowe Cudeńka w rozgrywce.


Zbierając kryształy zdobywamy nową umiejętność - jubilerstwo. Zerkając do "Dziennika Kolekcji" znajdującego się w prawym górnym rogu zakładki wyposażenie - widzimy, że nie tylko w kryształach doszły nowe elementy kolekcji - pojawiły się wspomniane trzy nowe klejnoty - kamień księżycowy, jadeit i bursztyn, ale i złoto, srebro oraz różowe złoto.

kry.jpg


Do wyrobu biżuterii możemy użyć nie tylko tych nowych, ale i wszystkie pozostałe kryształy, tak jak i wszystkie metale. Biorąc pod uwagę, że kryształy możemy szlifować na kilka sposobów (szlifów) - to daje nam ogromną ilość możliwej biżuterii! Możemy ją sprzedawać na nowym stole, który także dostaliśmy w tej kolekcji - prowadząc całkiem dochodowy domowy biznesik :) Na stole sprzedażowym znajdują się nowe metale i kryształy

st.jpg



Jak wspomniałam - kryształy możemy znaleźć szperając po okolicy, odwiedzając takie miejsca jak Zapomniana Grota w Oazie czy Ukryta Polana w Wierzbowej Zatoczce, na targu w Henford on Bagley, czy kupując przez internet. Każdy kryształ ma swoje unikalne właściwości, ale właściwości specjalne posiadają klejnoty uzyskane z kryształu o nazwie gagat (mają unikalną interakcję).

Moja Simka zajrzała do Zapomnianej Groty. Zauważyłam, że dużo szybciej odradzają się zarówno rośliny jak i kryształy nawet podczas pierwszej wizyty. Podczas kolejnej wybór znalezisk jest dużo większy.

Ale czy tylko ja mam wrażenie, że Zapomniana Grota wyładniała? Złoża kryształów promienieją niezwykłym blaskiem! A może nie zauważyłam tego wcześniej :(

grota.jpg

Kryształy i klejnoty mają różnorakie oddziaływanie na Simów - mogą wzmocnić relacje, przyspieszyć naukę umiejętności, czy nawet pomóc uniknąć śmierci. Moc klejnotów i biżuterii nie jest konstans - słabnie wraz z upływem czasu.
Ładujemy klejnoty energią, przeciągając je na specjalne urządzenie - siatkę ładowania, którą Sim może nosić w wyposażeniu. Siatka wygląda bardzo ładnie, jest w dwunastu wersjach kolorystycznych - tu kilka przykładowych:

siatka.jpg


Jednakże ładowanie możemy przeprowadzić skutecznie jedynie między godziną 19 a 7 rano. Siła ładowania zależy też od fazy księżyca - przy nowiu energia ładuje się najsłabiej, a przy pełni najmocniej. W takich miejscach jak Zapomniana Grota czy Tajemnicza (Ukryta) Leśna Polana kryształy i klejnoty oraz biżuterię możemy ładować bez ograniczenia czasowego - całą dobę.

Simowie, którzy wypełnią aspirację "Kryształowy twórca" otrzymują cechę "Dobre nastrojenie", która powoduje, że energia klejnotów słabnie u nich wolniej. Ponadto będą mogli korzystać z interakcji "wchłoń energię" z klejnotów czy kryształów, co pozwoli im uzyskać premię do potrzeby energii.
Ostatnio zmieniony piątek 01 mar 2024, 22:15 przez Alibali, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3512
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » piątek 01 mar 2024, 20:22

Szlifowanie klejnotów.

Wraz ze wzrostem umiejętności jubilerskich wzrasta ilość i rodzaje znajdowanych kryształów, a także odblokowują się nowe szlify. Mamy na początek szlif w kształcie nasion, następnie szlif gruszkowy, brylantowy - i tak dalej. Nie będę tu zdradzać wszystkich tajemnic jubilerstwa, niech to będzie niespodzianką :a_ciiii:

Aby móc szlifować kryształy, musimy kupić stół jubilerski.

stół.jpg


st2.jpg

Nie wiem, czy to dlatego, że Simka ma dopiero piąty poziom jubilerstwa, czy też zależy to od rodzaju szlifu - szlifowanie trwało dobrych kilka godzin simowych!

szlifowanie.jpg

szlif.jpg


ładowanie energii - również trwało dosyć długo. Jedyne pocieszenie, że na siatce do ładowania energią mieści się jednocześnie aż siedem klejnotów. Zważywszy, że szlifowanie jednego trwa bardzo długo, to chyba na jedno i to samo wychodzi, bo zanim oszlifuje te siedem, to zejdzie mu kilka dni :(

ładowanie.jpg




Różne szlify kryształów - szczególnie bardzo ładnie wyglądają szlify w kształcie ziarna i brylantowe. Z czaszek można zrobić teraz niezłą kolekcję - zważywszy te 27 rodzajów klejnotów oraz istniejącą kolekcję czaszek cukrowych :P


kll.jpg


Naładowane kryształy bardzo ładnie świecą.


ładowanie.jpg




Aby wykonać biżuterię musimy posiadać kryształ (nie musi być oszlifowany) i dowolny metal. Pozostaje wybrać tylko wzór biżuterii - może być także ozdoba stojąca. I do roboty! Też trwa to bardzo długo. Może całe to szlifowanie i wyrób biżuterii będzie przebiegać szybciej, gdy Simka nabierze wprawy.

wybór biżut.jpg


wyk.jpg

Wykonany naszyjnik może służyć jako ozdoba gabloty

nasz.jpg


Albo ozdobić szyję naszej młodej rzemieślniczki


got.jpg


Przeżyłam na koniec niemiłą niespodziankę. Każąc nałożyć Simce wykonany przez nią naszyjnik - nie zwróciłam uwagi, że na dworze jest już zimno i nie spodziewałam się, że Simka samodzielnie zmieni strój na taki, spod którego nie będzie widać założonej biżuterii :( Na dodatek każąc Simce nałożyć ową biżuterię - wybrałam polecenie - załóż do aktualnego stroju. Niestety - naszyjnika nie było w wyborze biżuterii w CAS w innych kategoriach stroju! Bezpieczniej jest więc od razu wybrać polecenie - nałóż do każdego stroju - wtedy naszyjnik czy jakikolwiek inny element biżuterii będzie widoczny w zakładce wyboru w CAS w każdej kategorii.
Wybrnęłam zmieniając strój zimowy, w którym Simka była - na sukienkę z dekoltem, który odsłonił w końcu ten drobiazg, nad którym spędziłam z Simką tyle czasu :)

To tyle z pierwszych wrażeń i zmagań z nowymi akcesoriami. Pewnie smaczków i takich niespodzianek jak ta powyższa będzie dużo więcej :)
Ostatnio zmieniony piątek 08 mar 2024, 21:45 przez Alibali, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Percival159
Naczelny
Posty: 570
Rejestracja: piątek 11 cze 2021, 12:06
Origin ID: Percival159

Post autor: Percival159 » piątek 01 mar 2024, 23:15

Widzę, że naprawdę śliczne rzeczy i ciekawe opcje doszły wraz z nowymi akcesoriami. Chyba w trójce była możliwość szlifowania zebranych kryształów (gra umożliwiała stworzenie kilku różnych wzorów szlifów), był moment że bardzo się w to wciągnęłam. Ale projektowania biżuterii już nie kojarzę, więc raczej to jest czwórkowa nowość. Wygląda to zachęcająco i pewnie jest tak jak z obrazami. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia, Sim tworzy bardziej skomplikowaną biżuterię. :) Oj, mnie też często wkurza, że biżuterii (szczególnie naszyjników) nie widać przy niektórych strojach. Jeszcze rozumiem golfy czy zabudowane bluzki, swetry, ale zdarza się, że góra jest z dekoltem i teoretycznie naszyjnik powinien być widoczny, a... nie jest.

Fajnie, ze doszło kryształowe drzewko, taka odmiana pieniążkowego, choć kryształy można chodować nie tylko w celach zarobkowych ale i do przetwarzania. Już sobie wyobrażam te sady... z niejadalnymi aczkolwiek cennymi owocami.

Alu, bardzo ciekawie opisałaś nowe akcesoria i zachęcająco. :) Znając życie, prędzej czy później się na nie skuszę, przed wszystkim dlatego, że jest co robić. A swoją drogą ciekawa jestem, czy wytworzoną biżuterię można wystawić na Plopsy?
"Ukarani czy bezkarni –
Ciemność im na nerwach gra.
Bezimienni, legendarni –
Omawiają przyjście dnia".
(J. Kaczmarski)

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3512
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » sobota 02 mar 2024, 00:28

Tak Perci - można wystawiać na Plopsy, można sprzedawać od razu po wykonaniu, można naładowywać tą energią. Niestety - energia spada po pewnym czasie i trzeba czynność naładowania powtarzać.
Moja Simka właśnie osiągnęła kolejne dwa poziomy jubilerstwa, odblokowała dwa kolejne szlify. Tych szlifów jest całkiem sporo, jest też wśród nich szlif gnoma :) Dostała też komunikat po którymś poziomie, że od teraz szlifowanie będzie przebiegać sprawniej. Być może wśród tych klejnotów jest taki, który pozwala jeszcze bardziej to przyspieszyć albo chociaż zatrzymać całkowicie spadanie energii.
W trójce rzeczywiście projektowania biżuterii w sensie wykonania jej od zera nie było, ale było narzędzie kolorowania :P Ileż świetnych wzorów ściągnęłam do gry tylko po to, by narzędziem koła kolorów zmieniać wszystko, co się da.
W trójce można było nie pracować i żyć tylko ze zbieractwa. Najbardziej opłacalne było szlifowanie tyberium, bo po oszlifowaniu rosło osiągając niebotyczną cenę! Ale nieoszlifowane, a noszone w plecaku Sima powodowało nudności i chorobę podobną do napromieniowania radioaktywnego, tak jak mumiatomium.

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3512
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » sobota 09 mar 2024, 17:59

Dowiedziałąm się dzisiaj, jak uzyskać to kryształowe drzewo.
Otóż należy wyszlifować klejnot - nie wiem jeszcze czy dowolny, ale wsprawdzę- - w kształt ziarna, i po prostu posadzić w ziemi. Gdy drzewko wyrośnie i zaowocuje - będziemy mieć darmową dostawę materiału niezbędnego do produkcji biżuterii :)


Oszlifowane "nasionko" wygląda tak


ziarno.jpg


Sadzonki już są :) Ale pomimo posadzenia dwóch różnych nasion - roślinki nie różnią się ani kolorem, ani wyglądem. Zobaczymy później.

sadzonki.jpg

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3512
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » poniedziałek 11 mar 2024, 17:04

Wspominałąm już, że jedynym mankamentem w najnowszych akcesoriach wydaje się być czas potrzebny na oszlifowanie kryształu czy wykonanie biżuterii.
Powstła już modyfikacja skracająca ten czas - ale ilość czasu maleje wzraz ze wzrostem umiejętności, więc na początku szlifowanie będzie zabierało sporo czasu :)


Obrazek

https://simularity.cc/mods/tuning/faster-gemology/

Awatar użytkownika
SimDels
Komiksomaniak
Komiksomaniak
Posty: 3363
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 10:42
Lokalizacja: miasto kamienic
Origin ID: SimDels
Kontakt:

Post autor: SimDels » poniedziałek 11 mar 2024, 20:32

Dzięki Alicja za tak wyczerpująca recenzję. Lubię stare graty więc może kupiłbym i tak dla mebelków ale samej zabawy z kryształami jak relacjonujesz jest naprawdę sporo. Możliwe, że ta jaskinię faktycznie zaktualizowano bo tez nie kojarzę tego świecenia. Ze stołem do sprzedaży można sobie pewnie urządzić sklepik jubilerski w domu mieszkalnym no i naturalnie warsztat na zapleczu wiec to fajny nowy sposób rozgrywki a do tego dochodzą te "moce" kryształów co z kolei można fajnie połączyć też pewnie z zabawa w magików. Fajnie wyglądają te "ładowarki do kryształów"
Drzewka kryształowe to ciekawe dopełnienie całości i a'propos fajny element do bardziej także bajkowych /magicznych kreacji miejsc, słowem po tej recenzyji bierę (tylko zbankrutowane konto musi się odrodzić po wypłacie). :a_bravo: :a_bravo: :a_bravo:
Więcej moich chałupek i inszych rzeczy znajdziesz tu na forum oraz na SDW i BSR. Masz pytania ? Pisz śmiało :)
Dobrej zabawy!

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3512
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » poniedziałek 11 mar 2024, 22:08

Miszka - miałam akurat dodać fotkę drzewa kryształowego, więc masz niejako na życzenie :)

Posadziłam dwa różne nasiona, ale zarówno sadzonki jak i dorosłe egzemplarze nie różnią się wyglądem, i "rodzą" kryształy randomowo, więc nie ma znaczenia jaki kryształ oszlifujesz na nasionko.

Nasiona można zdobyć także w tych ukrytych lokacjach - Tajemniczej polanie i Zapomnianej grocie, i zapewne na łowiskach w Granitowych Kaskadach.


drzewo.jpg
Produkcja drzewa od posadzenia do owocowania też trwała bardzo długo :(

ODPOWIEDZ

Wróć do „The Sims 4”