Strona 1 z 1

POIROT - trochę info o serialu i twórczyni postaci - Agacie Christie

: piątek 18 kwie 2025, 10:11
autor: Alibali
Przeniosłam tu wprowadzenie do mojego "serialu" o Poirocie, aby czytelnicy nie musieli oglądać tego za każdym razem, wchodząc do tematu. Poza tym przeczytają to jedynie najzagorzalsi miłośnicy serialu :)

Sam simowy serial pt "Wakacje Poirota" - jest pod tym linkiem

https://www.simtopia.pl/viewtopic.php?f=64&t=5793


Niniejszy opis i charakterystyka postaci jest wprowadzeniem do mojej wersji przygód Poirota.



Wszyscy stali bywalcy tego forum wiedzą doskonale:), że od lat zakochana jestem w filmowym serialu z Poirotem w roli głównej (równolegle z serialem z inną bohaterką powieści Agathy Christie - Panną Marple) - a moje serce tkwi w okresie zwanym epoką pary i wynalazków - czyli przełomie wieków XIX i XX.

Postanowiłam już dawno pokazać serial "Poirot Investigations" - w wersji przysposobionej do świata simowego. Długo się do tego zbierałam... Najbardziej pracochłonne jest obrabianie fotek z gry :P Podziwiam Bobi @bobas52 , Perci @Percival159 i Michała @SimDels - za ich pracowitość, bo ich tematy okraszone są bardzo często ogromną ilością fotek! Z dymkami!

Co z tego wyjdzie - czy wystarczy mi sił i cierpliwości?


Tytułem (nieco przydługiego) wstępu - chciałam czytelnikom nie znającym tematu - pokazać "prawdziwych" bohaterów serialu BBC Poirot's Investigations.

Serial ten był kręcony na przestrzeni lat 1989 - 2013 i składa się z 70 odcinków.

Słynnego belgijskiego detektywa - Herculesa Poirota, grał w tym serialu sir David Suchet.

Na początku serii jest przedstawiany jako mężczyzna około 40-letni, niski, przysadzisty, łysiejący, z zadziornym dziwacznym wąsikiem, o który dba pedantycznie, przycinając go i woskując, a także czerniąc. Pisarka obdarzyła go szeregiem dziwactw, w tym doprowadzoną do absurdu pedanterią i zamiłowaniem do symetrii. Jest też niezwykle religinym katolikiem, który przestrzega surowych zasad prawa, jednak w niektórych przypadkach , po ujawnieniu osoby mordercy - pozwala sobie na odrobinę miłosierdzia.

Poirot jest także miłośnikiem papierosów, i pali w wielu odcinkach na początku serii, z biegiem lat zmienia się też jego sylwetka. Poirot z biegiem lat tyje, garbi się, przerzedzają się jego włosy, siwiznę zaś farbuje. W rzeczywistości dość drobnego aktora poszerzono o watowany wkład do noszonych strojów, a jego naturalną łysinę na początku serialu ( gdy grał dużo młodszą postać) maskowano tupetem (czyli częściową peruką).

1.jpg



Pod koniec serialu jest staruszkiem, na którym mocno odcisnęło się piętno czasu (i zapewne ciężar sławy :P )

2.jpg



Jego serdecznym przyjacielem, towarzyszem i współpracownikiem jest kapitan Arthur Hastings, grany przez Hugh'a Frazera.

3.jpg

Jego postać pojawia się już w pierwszym odcinku pierwszego sezonu, zatytułowanym Tajemnicza historia w Styles.

Na początku serii jest ok 30-letnim kawalerem, zwolnionym ze służby wojskowej w wyniku ran odniesionych w I wojnie światowej, akcja serialu zaczyna się bowiem tuż po jej zakończeniu. Hastings bardzo aktywnie, wręcz rozpaczliwie poszukuje swojej drugiej połówki przez 44 odcinki serialu, najczęściej wybierając atrakcyjne, rudowłose piękności, przysparzając sobie wielu perypetii i rozczarowań. Tę właściwą znajduje dopiero w 45 odcinku serialu, zatytułowanym Morderstwo na polu golfowym. W dalszych częściach serii widzimy go jako raczkującego biznesmena, lokującego swoje aktywa (udanie lub nieudanie) w najróżniejsze przedsięwzięcia, nawet w restaurację i wyścigi konne.

Z biegiem czasu również wygląd tej postaci ewoluuje.


Hastings.jpg



Pod koniec serialu jest poważnym biznesmenem, właścicielem rancza w Argentynie, mężem pięknej Belli Duvine - byłej aktorki, i ojcem kilkorga dzieci. Jedna z jego córek - Judith - występuje w ostatnim odcinku serialu, zatytułowanym Kurtyna.

4.jpg


Kolejną ważną postacią serialu jest panna Felicity Lemon - wierna sekretarka i przyjaciółka obu panów (bez podtekstów). Gra ją Pauline Moran.
Jej postać nieco ewoluuje w serialu, Początkowo pokazywana jest jako nieco zdziwaczała, stara panna, miłośniczka kotów, bez szemrania wykonująca polecenia szefa.
Z biegiem lat autor scenariusza dokłada jej fajniejszych cech - jest bowiem dowcipną, bystrą osóbką, i czynnie uczestniczy w niektórych śledztwach. Wygląd panny Lemon z biegiem lat traci swoją dziwaczność (charakterystyczne loczki nad czołem).


5.jpg

6.jpg



Postaciami drugoplanowymi są - wierny służący Georges oraz inspektor James Japp. Przedstawię tego drugiego.
Gra go aktor Philip Jackson. (Jego nazwisko galeria mi odrzuciła, gdyż słowo Japp uważane jest jako obraźliwe - tak pogardliwie nazywani są w USA zamerykanizowani Japończycy :22-thinking-face: )

Jego postać i cechy charakteru w zasadzie nie zmieniają się przez wszystkie sezony serii.

7.jpg


Philip Jackson wygląda obecnie tak (zdjęcie skopiowane z profilu na Filmwebie, bo nie znalazłam fotki z ostatnich odcinków)


9.jpg


Ciekawostką jest to, że akcja pierwszego odcinka jak i ostatniego - toczy się w tym samym miejscu - w starej posiadłości o nazwie Styles.

Taką nazwę nosiła posiadłość zakupiona samodzielnie przez Agathę Christie po rozwodzie. Zamieszkała tam razem z małą córeczką.


Obrazek




Pauline Moran w początkach swojej kariery była członkinią zespołu muzycznego, i grała na gitarze basowej.

Również Hugh Frazer rozwinął karierę muzyczną, jest także autorem kilku powieści kryminalnych (ale nie mających nic wspólnego z Poirotem).


David Suchet - to obecnie sir David Suchet - gdyż niedawno, bo w roku 2021 otrzymał szlachectwo z rąk księcia Williama - jako wyraz uznania za całokształt pracy aktorskiej i niezwykły wkład w kulturę brytyjską. Suchet grał na początku kariery inspektora Jappa!

W rolę Poirota wcielało się wielu aktorów - m in. Peter Ustinov, Albert Finney, Alfred Molina...
Obecnie trwa moda na uwspółcześnianie przygód Poirota. W takich nowoczesnych, osadzonych w innych realiach wersjach, w rolę Poirota wcielił się John Malkovich i Kenneth Branagh. Jednak to David Suchet jest uważany za "Poirota idealnego, najbliższego opisowi dokonanemu przez autorkę - Agathę Christie. Tej oceny i wyboru aktora do tworzonego właśnie serialu Poirot dokonała córka pisarki - Rosalind, twierdząc, że matka nie znosiła aktorów wcielających się w rolę Poirota, zaakceptowałaby jednak na pewno Sucheta, gdyż stworzona przez niego postać Poirota jest najbliższa oryginałowi.

Tu wklejam link do ciekawego choć króciutkiego artykułu, z którego dowiedziałam się, że Suchet grał u.. Agnieszki Holland!

https://www.rp.pl/kultura/art8520981-ak ... detektywem

Prototypem postaci Poirota i Hastingsa była inna słynna para - Sherlock Holmes i dr Watson.

Poirot jest Belgiem, gdyż autorka nie chciała, by kojarzono go ani z nasuwającym się naturalnym skojarzeniem z angielską parą - Holmes-Watson, a także z podobnym francuskim detektywem, a z założenia miał być obcokrajowcem osiedlonym w Wielkiej Brytanii.
W Torquay, gdzie pisarka mieszkała w młodości - osiedliła się grupa belgijskich uchodźców, stąd też pomysł na detektywa - Belga, który - jak mawiała - stał się przekleństwem jej życia.

Pisarka mająca problemy z pobieraniem tantiem za swoje ksiązki wydawane w USA postanowiła Poirota uśmiercić. Inna wersja mówi, że była już zmęczona postacią tego "nadętego bufona" - jak o nim mawiała. Te słowa włożyła w usta innej postaci z jej kryminałów - pisarki Ariadne Oliwer - alter ego samej Agathy. Ariadne jest pisarką i po części detektywem, a w swoich powieściach bohaterem uczyniła postać równie absurdalną - szwedzkiego(!) detektywa Swena Hjersona, i często daje upust swojej frustracji, gdyż wymyślanie przygód Hjersona niezwykle ją wyczerpuje :)


Ale wydawca przekonał Christie, by nie wydawała tej książki, Protestowali także miłośnicy jej detektywistycznych powieści. Pisarka zamknęła więc swoje ostatnie dzieło z HP w roli głównej w sejfie bankowym, który miano otworzyć 20 lat po jej śmierci. (W rzeczywistości ksiązkę wydano w 1975r, a pisarka zmarła w 1976r.), jednak ostatnie lata życia Christie były zdeterminowane przez chorobę Alzheimera, i być może zamknięcie ksiązki w sejfie miało służyć zupełnie innym celom, bo napoczątku lat siedemdziesiątych przestała pisać cokolwiek.

Powieści Agathy Christie wydano w milionach (nawet policzono, że w dwóch miliardach - w miliardzie egzemplarzy w j.angielskim, i drugim miliardzie w innych językach), a wyprzedzają ją w ilości wydań jedynie Biblia i dzieła Szekspira. Rodzina pisarki odziedziczyła po niej gromny majątek oraz prawa do wszystkich jej dzieł.
W latach osiemdziesiątych córka pisarki zgodziła się udzielić pozwolenia na kontynuację przygód Poirota. Zadania tego podjęła się brytyjska pisarka Sophia Hannah. Moim zdaniem - zbyt nieudolnie, ale przeczytałam tylko pierwszą z tych powieści, więc tak naprawdę trudno ocenić na podstawie tej jednej.

Pełny tytuł oraz imiona i nazwiska pisarki brzmą Lady Mallowan Agatha Mary Clarissa Miller Christie. Pisała także inne powieści i sztuki teatralne pod pseudonimem Mary Westmacott.


Pod tym linkiem poczytacie sporo ciekawostek, w tym wypowiedzi Agathy Christie dotyczące jej samej

https://theatreworks-org.translate.goog ... _tr_pto=rq



Tak wyglądała w pełni swej sławy pisarskiej

Obrazek




a tak pod koniec życia


Obrazek



Christie była dwukrotnie zamężna - pierwszym mężem był pułkownik Archibald Christie,z którym miała córkę Rosalind (zmarłą w 2004r.), a który rozwiódł się z nią dla swojej sekretarki Nancy Neele. To Agatha wystąpiła o rozwód, co na owe czasy było dość odważnym posunięciem, i wywalczyła prawo do opieki nad córką oraz... prawo do zachowania nazwiska ze względu na swoją twórczość.

Tutaj można znaleźć zdjęcia owej Nancy Neele - sekretarki - z okresu gdy uwodziła Archibalda, i późniejsze. Nancy zmarła w 1958r. a więc dużo dużo wcześniej niż Agatha (1976r.).


https://www.croxleygreenhistory.co.uk/nancy-neele.html

Drugim mężem pisarki był arystokrata - podróżnik i archeolog sir Max Mallowan, młodszy od Agathy o 14 lat.

Podróżując z nim na tereny Bliskiego Wschodu otarła się o tajniki archeologi i pewnie dlatego akcja kilku jej powieści toczy się na terenie wykopalisk, lub ogólnie - na Bliskim Wschodzie. W czasie wojny pracowała w szpitalu jako technik farmaceutyczny, a wiedzę z zakresu farmakologii wielokrotnie wykorzystała w swoich powieściach.

Pod tym linkiem znajdziecie wspólne zdjęcia Agathy i Maxa Mallowana (zdjęcia są objęte licencją, więc nie wklejam)

https://www.google.com/search?sca_esv=0 ... sid=mosaic

W 1930 roku Agatha Christie dołączyła do Klubu Detektywów, czyli stowarzyszenia zrzeszającego autorów powieści kryminalnych. Należeli do niego m.in.: Dorothy L. Sayers czy G.K. Chesterton. W 1931 roku została na krótko z niego usunięta, ponieważ złamała zasady obowiązujące wszystkich członków. Klub ustalił bowiem, że podczas pisania powieści nie można m.in. uwzględniać sił nadprzyrodzonych (powieść Noc i ciemność), mordercą też nie mógł być narrator powieści (Zatrute pióro). W 1958 roku Christie przejęła rolę prezesa Klubu po dymisji Dorothy L. Sayers.

Córka Agathy Rosalind też próbowała swoich sił w dziedzinie pisarstwa, ale bez spektakularnego powodzenia. Wyszła również dwa razy za mąż. Pierwszy z mężów Hubert Prichard zginął w czasie II wojny światowej, ale to z nim miała swojej jedyne dziecko - Matthew Pricharda. Drugim mężem był Anthony Hicks.


Obrazek


Jej wnuk (Ia syn Matthew'a) - producent filmowy i telewizyjny James Prichard - zarządza ogromną spuścizną po swojej słynnej prababce, m.in. prawami literackimi i medialnymi Agathy Christie.


Obrazek



Za najlepszy z kryminałów z Herculesem Poirotem uważana jest powieść Pięć małych świnek, natomiast za najlepszą w całości dorobku - I nie było już nikogo, wydana w 1939r - znana także pod tytułem Dziesięciu małych Murzynków.


Jednak rekordy popularności biła (i nadal bije, bo podobno trudno na nią dostać bilety) sztuka teatralna "Pułapka na myszy" grana nieprzerwanie od 1956r do dziś!

Opowiadanie (bo jest to niepozorne opowiadanko) zawarte jest w zbiorze opowiadań "Trzy ślepe myszki".


Tu można poczytać więcej o fenomenie "Pułapki na myszy"

https://agatha-christie.eu/2016/12/28/p ... ularnosci/



7 sierpnia 1975 roku New York Times umieścił symboliczny nekrolog poświęcony Herculesowi Poirotowi.

Tak więc znając datę jego urodzenia (lipiec 1886r.) obliczono, że w chwili jego śmierci (powieść Kurtyna) - Poirot liczył sobie 107 lat!