Jedzenie i napoje

Pytania i ciekawostki z gry The Sims 4
Nisełka
Felietonista
Posty: 107
Rejestracja: sobota 09 mar 2024, 12:34
Origin ID: niselka

Jedzenie i napoje

Post autor: Nisełka » piątek 05 kwie 2024, 19:44

Na logikę wiemy do czego służą piekarniki, mikrofalówki, oraz gadżety do kawy, herbaty, lodów i popcornu. Ale co możemy przygotowywać na palnikach kuchenek? PS. Na angielskiej Wiki przeczytałam, że non-spellcasters jednak mogą używać kotłów z TS4: Kraina magii do przygotowania Mac and Cheese (makaron z serem) i Chili and Cioppino (gdzie cioppino to ponoć włoska zupa rybna).

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3513
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » piątek 05 kwie 2024, 21:23

Nisełko, trudno odpowiadać na takie pytania, skoro jeszcze nie grasz w TS4. Udzielenie wyczerpującej informacji wymaga przestawiania się z aktualnej gry na inną rozgrywkę by sprawdzić np kuchnię wampirów czy magów. A to trochę kłopotliwe jest.Wszystko możesz zresztą i tak znaleźć w necie - sama przytaczasz przykłady, których nawet ja sama nie znam.
Niestandardowe potrawy wymagają specjalnych skryptów, które trzeba dołożyć do gry. Im więcej dokładasz tym zwiększasz szansę na wykrzaczenie się gry podczas kolejnej aktualizacji, bo czasami odruchowo uruchamiamy grę nie sprawdzając, że właśnie aktualkę mamy.

Nie wiem jak i co chcesz pokazać w filmie - historyjce. Czasami warto obejść temat, jak już ci radziła @Percival159 i pokazać coś w "pół słowa" - nie musi być zbliżenia na potrawę - wystarczy pokazanie Sima czy Simki przy kuchni, odwróconego plecami, zasłaniającego proces "warzenia". WIdz jest na tyle inteligentny, że nie będzie spodziewał się w średniowiecznej kuchni spaghetti czy pizzy, ale spaghetti może udawać kluski, a pizza - podpłomyki... Jeśli zaczniesz bawić się w szczegóły, to film może być bez akcji, z dłużyznami i nudny po prostu. Lub też naściągasz modów, nad którymi stracisz kontrole w którymś momencie. Może poczekaj z tym wszystkim do zakupu komputera i zainstalowania gry.
BTW - kiedy ma to nastąpić?

Awatar użytkownika
Percival159
Naczelny
Posty: 570
Rejestracja: piątek 11 cze 2021, 12:06
Origin ID: Percival159

Post autor: Percival159 » środa 10 kwie 2024, 15:32

Poniżej jest lista dań, które można przygotować w The Sims 4, korzystając z kuchenki i nie tylko. Nie mam pojęcia czy jest kompletna, ale tych dań i tak jest naprawdę dużo:

https://sims.fandom.com/wiki/Cooking_(The_Sims_4)

Część z nich Sim przygotowuje na palnikach, na przykład niektóre dania z ryb, jajek i mięsa, naleśniki, zupy (używa garnka albo patelni), inne (jak chleby, bułki, ciasteczka, ciasta czy mięsa świąteczne itp.) - wrzuca do piekarnika, a jeszcze inne czyli sałatki przygotowuje tylko na blacie, krojąc i siekając warzywa oraz mieszając je w misce. Potrawy gotowane, smażone i pieczone również są poddawane wstępnej obróbce na blacie, czyli przyprawianiu, krojeniu itp. Nie będę wnikać szczegółowo w to, które z tych dań przygotowuje się w piekarniku, a które na palnikach, bo nie przywiązywałam do tego na tyle wagi, by to spamiętywać. Ale jest to bardzo proste do ogarnięcia, sama sobie poradzisz, gdy zakupisz grę i wypróbujesz ją w praktyce.

To, które dania Sim potrafi przygotować a których nie, zależy od jego poziomu gotowania, a czasem od posiadanej cechy (np. smakosz) czy nastrójnika (np. jak jest w nastroju miłosnym to może upiec flirciarskie ciasteczka). Poziomy nabywa - czytając książki do nauki gotowania oraz ćwicząc umiejętność w praktyce. A jako, że to trochę trwa, to jeśli ktoś nie chce czekać aż Sim się "naumie", może przy pomocy modu MCCC ustawić pożądany poziom kilkoma kliknięciami myszki. ;) W grze są też potrawy sprzedawane na stoiskach z jedzeniem, Sim żeby nabyć umiejętność gotowania takowej, musi ją kupić na konkretnym stoisku i osobiście zjeść. ;) Osobna kategoria to mleko, sery, jaja, które można kupić w sklepiku (tym z Wiejskiej Sielanki) lub samemu wyprodukować, jeśli ma się krowy, kury itp. Potem można je zjeść lub użyć do przygotowania bardziej skomplikowanych potraw.

Myślę, że wśród tych potraw spokojnie znajdziesz coś, co będzie pasowało do Średniowiecza, zresztą w Twoim wątku o projekcie Średniowiecze w Polsce, @Kirka zalinkowała filmik dotyczący średniowiecznej uczty (nie mam pojęcia czy to mod czy CC-obejrzałam filmik wyrywkowo bez słuchania), gdzie na stole leżą bardzo sprytnie zaaranżowane elementy wystroju i potrawy z gry. Rozbawił mnie tu kocioł z Krainy Magii, wielokrotnie pomniejszony i użyty jako mała miseczka z jakimś daniem. Nie jestem pewna, ale chyba widziałam na tym stole urny z debugu*, użyte dekoracyjnie jako średniowieczne kielichy czy cuś w tym stylu. :D Choć możliwe, że to były zwykłe, nie debugowe urny.... W każdym razie nawet jeśli nie będziesz używać tego modu/CC, to warto obejrzeć filmik w celu inspiracji jak można samemu zaaranżować taki stół u siebie w grze, gdzie wiadomo, część elementów będzie czysto dekoracyjna, a niektóre z potraw Simowie będą legalnie spożywać.

Poprę też @Alibali, że nie ma sensu wkładać zbyt wielu dodatkowych skryptów do gry, bo to może powodować wykrzaczanie się jej po aktualizacjach (jeśli zapomnimy sprawdzić każdy mod i każde CC pod kątem tego czy wymagają uaktualnienia). Poza tym - myślę, że najlepiej obczaić grę w praktyce. Wtedy, po pierwsze naprawdę wiele się rozjaśnia, a po drugie takie rozmowy "na sucho" nie zawsze są w stanie wszystko wyjaśnić. :)

*debug - ukryte elementy gry (zabudowa, rośliny, oświetlenie, dekoracje, jedzenie, garnki, talerze, mięsa, ryby, owoce warzywa), których twórcy użyli podczas tworzenia otoczeń w grze, a które nie zostały udostępnione bezpośrednio graczom w grze i w panelu budowy. Można się do nich dostać, wpisując odpowiednie kody.
"Ukarani czy bezkarni –
Ciemność im na nerwach gra.
Bezimienni, legendarni –
Omawiają przyjście dnia".
(J. Kaczmarski)

ODPOWIEDZ

Wróć do „The Sims 4”