Podwórko miało być z założenia zaniedbane ,kontrastujące z fasadą (choć nie wiem czy taki kontrast to bardziej domena naszych czasów czy jednak wtedy tez tak było pomijając to, że budynek od ulicy był na ogół sam w sobie dużo bardziej ozdobny niż to co w głębi parceli.
@Alibali Rety Alicja aleś to opisała wręcz mistrzowsko-poematycznie. No fakt, epoka kontrastów ale chyba najlepiej skupiać się po prostu na plusach, tych w żadnej epoce też raczej nie brakowało. Chyba to co najbardziej fascynujące w "epoce pary" to szybkość zmian, ledwie zaczęto używać wielkich maszyn parowych do napędzania całych budynków fabrycznych i oczywiście błyskawicznie rozwinąć sieć kolei w Europie (i na świecie) by relatywnie szybko po tym testować już elektryczne oświetlenie i tramwaje a w międzyczasie masę innych nowinek, które ledwie "jeszcze wczoraj" były tylko literacka fikcją. Ludzie niemal z dnia na dzień doświadczali nowego i rysowali bardziej śmiałe wizje przyszłości niż kiedykolwiek (jak w filmie Metropolis) - takie mamy wyobrażenie ,może trochę podrasowane ,romantyczne o tej epoce ale na starych filmach i zdjęciach widać, że mimo wszystko, to naprawdę złota epoka europejskich miast i budowy fundamentu infrastruktury z której korzystamy do dziś właściwie tylko ją rozwijając i udoskonalając.
Po Twoim komentarzu pozwiedzałem sobie Żyrardów w google maps i zauważyłęm gdzieniegdzie tory kolejowe przechodzące przez miasto (nie używane fragmenty). Łódź nadal ma też odrobine takich reliktów, które przypominają o tym, że miasta bywały tez bardzo poprzecinane liniami kolejowymi (zazwyczaj jednotorowe dla nie wielkich lokomotyw i składów towarowych). W Łodzi pamiętam osobliwe długo zachowane skrzyżowanie linii kolejowej z tramwajową (mała lokomotywka z jednym wagonikiem jeździła po tej linii jeszcze w latach 90-tych dostarczając towary do wielkiego fabryczydła dziś znanego jako Manufaktura.
Może dziś tez mamy taką epokę, która kiedyś będzie obiektem wielkiego zainteresowania, w końcu spełnia nieuchronnie spełniamy wizje myślącego robota, kolonizacji kosmosu i.. czasem strach pomyśleć co jeszcze

Poniżej próba stworzenia takiej trochę pomieszanej stylowo dzielnicy brytyjskiej oraz szklany ogród (palmiarnia) wybudowany z kolei nieopodal fabryki.
GLASS GARDEN czyli SZKLANY OGRÓD
GALERIA TS: https://www.ea.com/pl-pl/games/the-sims ... axis=false


Dzielnica brytyjska na filmie:
IR.Home - Starter
Bardzo luźno inspirowany przypadkowo znalezionym w sieci obrazkiem z budynkiem z irlandzkim pubem ale jest to domek mieszkalny. W oryginale bryła była podobna ale bez werandy.
Galeria: https://www.ea.com/pl-pl/games/the-sims ... axis=false

Wcześniej na tej samej uliczce powstał prezentowany wcześniej bliźniak oraz nieco dłuższy ciąg szeregowców inspirowanych tez odrobinkę zabudową z USA:
ENGLISH TRIO
To trzy szeregowce z których jeden jest w stanie deweloperskim, drugi umeblowany do zamieszkania a trzeci... w stanie ruiny. To pozwoliło też na względnie sensowna cene dla kogoś kto chciałby tam zamieszkać.
Galeria: https://www.ea.com/pl-pl/games/the-sims ... axis=false

UK Brick
Chyba wyszedł najsłabiej ,to kolejna przedostatnia na tej uliczce inspiracja krajem wyspiarzy;
Galeria TS: https://www.ea.com/pl-pl/games/the-sims ... axis=false

Ostatni projekt dla tej ulicy zamknął założenie i tak powstało coś na kształt dzielnicy brytyjskiej

Ostatnia parcela to oczywiście rzecz dla miast brytyjskich kultowa czyli pub

Retro Pub
Galeria TS: https://www.ea.com/pl-pl/games/the-sims ... axis=false


I na koniec tego przydługiego posta ujęcia z tej mini-dzielniczki

